Bemutatkozás
Bernolák Dóra

Szakmai életutam megalapozása tágabb értelemben már gyermekkoromban kezdődött. Édesanyám gyógytornászként, majd gyógypedagógusként dolgozott a Mozgásjavító Általános Iskolában, ezáltal viszonylag sok időt töltöttem mozgáskorlátozott gyermekek között. Sokszor volt otthonunk vendége egy-egy állami gondozott, mozgáskorlátozott gyermek, akivel rendkívül speciális módon tudtunk játszani. Az ülőfocitól hangos szobánk sok örömteli percet jelentett, és teljesen természetesnek tűnt számomra ez az együttlét. Kamaszkoromban pedig már aktív segítője lehettem rendezvényeknek, pl. a mozgáskorlátozott gyermekek országos sportversenyén kaptam feladatokat. 16 éves koromban a Bicebóca Alapítvány szervezésében segítőként részt vettem Zánkán mozgáskorlátozott gyermekek táboroztatásán, ahol megszületett a végleges döntésem és elköteleződésem a szakma iránt.
1994-ben végeztem gyógypedagógusként a Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Tanárképző Főiskolán (ma ELTE Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Kar), majd 1995-ben a Szarvasi Óvóképző Főiskolán óvodapedagógusi diplomát szereztem. A főiskolai évek alatt tanáraim segítségével részt vehettem tanulmányutakon Angliában és Franicaországban, melyek során többféle szemléletet építettem be a fejlesztési módszerekbe.
1994 óta foglalkozom 0-7 éves korú sérült gyermekekkel. Feladataim a csecsemők és halmozottan sérült kisgyermekek komplex egyéni és csoportos gyógypedagógiai-szomatopedagógiai fejlesztése és mozgásfejlesztése. A gyógypedagógia kiváló módszerein túl, azok mellett, olyan módszerekre is nyitott vagyok, amelyek megalapozott, kikutatott hatású háttérrel rendelkeznek, a tudomány mai ismereteinek megfelelnek. Fontosnak tartom, hogy a gyermekek hozzájussanak azokhoz az innovatív terápiákhoz, amelyek a fejlődésüket segítik, szükség esetén korrekciót biztosítanak, ugyanakkor a gyermeki örömöt és "jóllétet" maximálisan szem előtt tartják. Ezek egy részét elvégeztem és alkalmazom, más részük esetén továbbképzések keretében ismerkedtem meg a szemléletükkel. A különböző terápiák között ma Magyarországon nagyon nehéz eltájékozódni. Ezért feladatomnak tekintem, hogy abban is segítsem a gyermekeket és szüleiket, hogy melyik lehet számukra a legmegfelelőbb út.
Sok éves vizsgáló munkám során belekezdtem egy kutatásba, amely az eddig vizsgált kisgyermekek tapasztalatából táplálkozott. Közel 500 gyermek állapotfelmérése alapján kezdett kirajzolódni egy kép bennem a születés és a kialakuló probléma összefüggése terén. Végül a kutatást 105 fővel lefolytattam, és feltevéseimet alátámasztottam. Ezt követően két szakdolgozat keretében 300 főre terjesztettük ki a kutatást, és figyelemfelkeltő eredményt kaptunk arról, hogy a gyermek születésének módja és ideje hogyan befolyásolhatja az esetlegesen kialakuló mozgásproblémát. A kutatás egy tanulmány formájában jelent meg, de a hozzám fordulókkal szívesen beszélgetek is róla.
Három felnőtt gyermek édesanyja vagyok, akik a felnövekvő éveik során sok meglepetést és kihívást tartogattak számomra. Mindez nagy segítség számomra abban, hogy megértéssel, empátiával forduljak azokhoz, akik tőlem kérnek tanácsot, segítséget. A gyermekek fejlesztését minden esetben családjaik tükrébe helyezve végzem.
Mint minden embernek, nekem is szükségem van kikapcsolódásra, feltöltődésre. Számomra az egyik ilyen a sport. Nagyon szeretem a természetet, minden olyan mozgást, ami a friss levegőn végezhetek. A másik feltöltődésem a kézimunka, leginkább a fonalakból való alkotás.

Farkas Eszter
Szociálpedagógusként és tapasztalt ifjúsági programvezetőként régóta foglalkozom gyerekekkel és fiatalokkal – legyen szó táboroztatásról, élményprogramokról vagy épp fejlesztő foglalkozásokról. A falmászás 2020 óta az életem szerves része. Számomra a mászás nemcsak sport, hanem élmény, tanulás és közösség is – egyszerre segíti a testi fejlődést, mint a mozgáskoordinációt és az egyensúlyt miközben segíti az önbizalom építését és a kitartás megtapasztalását.
Az Élménykuckó falmászó foglalkozásain játékos formában ismerkedünk meg a mozgással és a mászás alapjaival, miközben kiemelt figyelmet fordítunk a gyerekek egyéni fejlődésére, örömteli mozgásélményére és bátorságának erősítésére.
Mindezek mellett a Magyar Természetvédők Szövetségénél dolgozom, ahol gyerekek és fiatalok számára szervezek fenntarthatósággal kapcsolatos interaktív, játékos foglalkozásokat. Fontos számomra, hogy a tanulás örömteli élmény legyen – akár a természetben, akár egy mászófal tetején.